U 2024. godine obeležava se 85 godina od smrti Nenada Baračkog
Nenad Barački (Bođani, 25. septembar 1878 – Sombor, 23. maj 1939) bio je značajan srpski sveštenik, veroučitelj, pojac i meliograf. Rođen je u Bođanima, Vojvodina, gde je započeo svoje obrazovanje. Školovao se u Sremskim Karlovcima i manastiru Kovilju, a potom upisao Filozofski fakultet u Beogradu. Nakon završetka bogoslovije, službovao je kao parohijski sveštenik u Temišvarskoj eparhiji do početka Prvog svetskog rata. Tokom rata bio je vojni sveštenik u austrougarskim jedinicama i učestvovao na Pariskoj mirovnoj konferenciji 1919. godine.
Posle rata, Barački je predavao veronauku i pojanje, te bio horovođa u muškoj učiteljskoj školi u Somboru. Bio je aktivan član Matice srpske i Društva sv. Save. Umro je u Somboru 23. maja 1939. godine.
Poznat je po svom radu u oblasti srpskog crkvenog pojenja i meliografije. Beležio je brojne tradicionalne crkvene pesme savremenim notnim sistemom, čime je značajno doprineo očuvanju srpske crkvene muzike.
Objavljena dela:
*Notni zbornik crkvenog pojanja po karlovačkom napevu (1923)
*Zbirka bogoslužbenih pesama Sveti i Veliki Petak, večernje i povečerje na plač Matere Božje (1925)
*Zbirka bogoslužbenih pesama Sveti i Veliki Petak, večernje i povečerje na plač Matere Božje (1925)
*Liturgija sv. Jovana Zlatoustog (1925), po ruskom napevu za dva dečija glasa
*Roždestvo Božije ili Božić (1926)
*Stihira opšta Srbima svetiteljima
*Vaskrsenje Hristovo ili Uskrs (1935)
*Himna Njegovoj Svetosti Patrijarhu Varnavi
*Liturgija (harmonizacije)
*Služba sv. Ćirilu i Metodiju
*Istorija srpske pravoslavne crkve (1932)
*Istorija hrišćanske crkve
U Gradskom Muzeju u Somboru je 2019. godine održana manifestacija pod nazivom „Dani Nenada Baračkog”, i to povodom 80 godina od njegove smrti. U okviru ove manifestacije je održana i izložba „Nenad Barački, sveštenik, melograf, profesor”.
TEKST: Ana Stjelja
FOTO: SO Info.org / Info Centar FB
コメント