Da li biste mogli da progutate ekser? Šta kažete na njih 453? Jedan pacijent u Državnoj duševnoj bolnici br. 2 iz američkog grada Sent Džozefa, osnovanoj 1874, uradio je upravo to.
Ova i druge neobične priče, mogu se čuti u okviru muzejske ture kroz Glore Psichiatric Museum koji spada u jedan od najneobičnijih muzeja na svetu. Ovaj muzej posvećen duševnim bolestima nalazi se u gradu Sent Džozefu, u američkoj državi Misuri.
Jedan od zanimljivih eksponata je tzv stolica za umirivanje koju je patentirao Bendžamin Raš (Benjamin Rush, 1746-1813), američki lekar, političar, reformator koji se ujedno smatra i ocem američke psihijatrije.
Jedan od eksponata
Pomenuta kolekcija eksera i raznih drugih sitnih metalnih predmeta je jedan od mnogih intrigantnih eksponata koji su Glore Psichiatric Museum stavili na listu „jednog od 50 najneobičnijih muzeja u zemlji“ i koji se pominje u nacionalnim publikacijama i na televizijskim mrežama, uključujući The Learning Channel, The Discovery Channel, PBS, and The Science Channel.
Nekadašnji izgled azilijuma
Nagrađivani psihijatrijski muzej Glore je najveći te vrste na svetu i kulturnoistorijsko blago zajednice u Sent Džozefu. Tokom obilaska muzeja posetioci mogu da vide istorijske tretmane, prakse održivosti, umetnički rad pacijenata, razne terapije i još mnogo toga! Muzej beleži ne samo istoriju Državne duševne bolnice broj 2, već i istoriju lečenja mentalno obolelih i nalazi se u bivšoj zgradi hirurgije i ambulante bolnice.
Video tura kroz muzej
Prvobitni tzv. „Državni azilijum br. 2“ otvoren je novembra 1874. sa 250 pacijenata na zemljištu koje se nalazi istočno od grada Sent Džozefa. Dr Džordž K. Ketlet, prvi upravnik bolnice, objasnio je da je bolnica posvećena „plemenitim radu oživljavanja nade u ljudskom srcu i raspršivanju strašnih oblaka koji prodiru u intelekt obolelih umova“. Godine 1968, Džordž Glor, zaposleni u Državnoj bolnici Sent Džozef, pomogao je da se napravi niz replika u punoj veličini primitivnih uređaja za lečenje iz 17. 18. i 19. veka za Dan otvorenih vrata Nedelje svesti o mentalnom zdravlju. Ti eksponati su impresionirali službenike bolnice i pokrenuli ideju da se stvori psihijatrijski muzej Glore. Danas su replike Džordžovog uređaja za lečenje i dalje sastavni deo muzejskih eksponata.
Izvor i foto: Glore Psichiatric Museum
Video: You Tube
Comments